תמצית אשווגנדה

איזון זה צו השעה

איזון הוא אחת האיכויות החשובות שאנחנו יכולים לסגל לעצמנו במאה ה-21. בתקופה שבה המתחים עולים חשוב לדעת כיצד לאזן את עצמנו ולווסת את המתחים ואת הלחצים שאנחנו חווים חלק מהתנהלותנו בעולם. צמחי המרפא יכולים לבוא לעזרתנו ולסייע לנו במציאת האיזון העדין בין גוף ונפש, מתח והרפיה. אחד הצמחים החשובים בהקשר זה הוא צמח האשווגנדה.

על צמח האשווגנדה

צמח האשווגנדה (Withania somnifera)  שנקרא בעברית ויתניה משכרת מוכר כתרופה ביתית ברפואה האיירוודית מזה 5,000 שנה. הוא מוכר כמסוגל להקל על גופנו במצבים שונים ובמיוחד מסייע במציאת איזון. ההודים מכנים את צמח האשווגנדה כ“כוח של סוס”. שם זה מעיד על תפקידו המסורתי כמחזק המערכת החיסונית בעקבות מחלה. יכולותיו לשפר את הכושר הגופני ולשכך לחץ טבעי הקנתה לו את השם “ג’ינסנג הודי”.

סגולותיו הרבות

צמח האשווגנדה מכיל את סגולותיו בשורש, אבל גם בעליו יש איכויות רבות. זה יחד עם היותו אדפטוגן שמאפשר לגופנו להתמודד עם מצבי מתח וסטרס  והיכולת שלו לסייע לגוף להגיע לאיזון פנימי גם ברגעי לחץ נפשי או פיזי הקנו לו מקום של כבוד ברשימת צמחי המרפא המוכרים בעולם.

צמח האשווגנדה משפיע על הגוף דרך הפחתת רמות הקורטיזול (הורמון המתח) בגוף. מכאן, שימושו המוכר של הצמח כתרופה טבעית לחרדה. במחקר שנערך בנושא טיפול באנשים עם חרדה נמצאה הפחתה משמעותית בציון החרדה בקרב מי שקיבלו את תמצית האשווגנדה לעומת אלה שקיבלו תרופת דמה. בין שתי הקבוצות נמצאו גם הבדלים ברמת הבריאות הנפשית, יכולת הריכוז, התפקוד החברתי, תחושת החיוניות, רמת העייפות ואיכות החיים הכוללת. בנוסף נצפו הבדלים קליניים לטובת משתמשי האשווגנדה.

אשווגנדה עשוי להקל גם על תסמיני דיכאון, להגן על המוח מהתנוונות התאים, לשפר את הזיכרון; לשפר את תפקוד בלוטת התריס לאזן את רמות הסוכר בדם, לחזק את המערכת החיסונית ולשפר את התפקוד המיני.