תמצית ולריאן​

תמצית הרוגע והשלווה

בעידן הפוסט מודרני שבו אנו חיים לחץ, מתח וחרדה הם חלק בלתי נפרד משגרת חיינו. עומס החיים מגיעים לכולנו ולא מעט אנים כורעים תחתם. מהסיבה הזו בימים טרופים כאלו חשוב לדעת כיצד לסייע לגוף ולנפש להירגע ולהיכנס לנינוחות. צמחי מרפא ידועים שמחר ההיסטוריה כאמצעי יעיל במיוחד להשריית רגיעה ולשחרור מתחים.

צמח המרפא העתיק

תמצית ולריאן מופקת מצמח המרפא ולריאן שהוא צמח מרפא עתיק שגדל בעבר אזורים קרים באירופה ואסיה. בזכות סגולותיו הבריאותיות הוא גדל כיום גם בסין, ארה"ב ועוד מדינות נוספות. משמעות השם ולריאן בלטינית מקושרת לחוזק או בריאות והאנושות משתמשת בו כבר מעל 4000 שנה. בין סגולותיו הרבות ידוע שהוא מסייע ומקל על חרדה, לחץ, עצבנות ובמיוחד נדודי שינה.

מה הסגולות שלו?

ככלל, הרכיבים הפעילים שיש בוולריאן הופכים אותו לבעל סגולות מרגיעות במיוחד. הססקוויטרפינים למשל ידועים ביכולת שלהם לסייע ולהקל על לחץ, עומס, חרדה ולסייע במצבים של נדודי שינה בזכות העובדה שהם מווסתים את פעילות מערכת העצבים. בנוסף, נוגדי החמצון הרבים ממשפחת הפלבנואידים שמצויים בוולריאן מביאים כמה סגולות מרפא עוצמתיות במיוחד:  

הם משפרים את פעילות מחזור הדם ומנקים אותו מסוכרים ושומנים שאינם בריאים, הם בעלי תכונה אנטי-דלקתית, אנטי-בקטריאלית ואנטי-פטרייתית ולכן מסייעים לגוף להתגונן בפני פולשים וגם מחזקים אותו באופן ששומר על תפקוד אופטימלי ביומיום. יתר על כן הפלבנואידים מאפשרים לגוף להתמודד עם דלקתיות-יתר ועם תופעת הרדיקלים החופשיים ובכך הם מונעים שורה של מחלות מנוונות סופנית ומשמרים את התפקוד של מערכות גופנו באופן מיטבי. זאת ועוד, הולריאן מונע בעיות לב ונמצא במחקרים כבעל סגולות מרגיעות במיוחד.

הכרח או מותרות?

אין פלא אפוא שבזכות כל הסגולות הללו הפלבנואידים משרים תחושות שלווה, רוגע ונינוחות ומסייע לשינה רציפה ואיכותית. מדובר בצמח עתיק יומין שמוכר לאנושות משחר ההיסטוריה כעוצמתי במיוחד ובעידן שבו אנו חיים נרעה שהשימוש בו הוא הכרחי.